Blog Detay

WordPress’e Yeni Başlayanlar İçin Kolay İpuçları

WordPress'e Yeni Başlayanlar İçin Kolay İpuçları 1

WordPress’e Yeni Başlayanlar İçin Kolay İpuçları

 

WordPress, web sitemizin kurulumunu ve yönetilmesini sağlamanızı sağlar. Kendi WordPress Dashboard’umuzu ilk defa gördüğümüzde çok heyecanlanıyoruz. Ve ilk yazımızı, WordPress’ten gelen standart Hello World ilk gönderinin yerine koymak için acele ediyoruz.

Ama bekleyin, aşina olmanız gereken birçok yerleşik WordPress özelliği vardır. Bloglama hayatınızı kolay ve keyifli hale getirebilirler. Soldaki menüde en üstteki seçenekler, üstteki ekran seçenekleri, Editör içindeki seçenekler arasında gezinmek için zaman ayırın ve ne kadar gözden kaçırdığınızı görünce şaşıracaksınız. Bu yüzden, bu yazıyı, günlük WordPress yaşamlarımızda kullanmaya başlayabileceğimiz pek çok olmayan seçeneği keşfetmeye adayalım.

Başlayalım,

 

WordPress’de Zahmetsizce Mesajları Yönetme

Yayın Editörü’nin sağ köşesi, blog yazarları için bir nimettir. Yazılarınızı birçok yönden daha iyi yönetmenize yardımcı olur. Bu seçenekler genellikle yayınlama ayarlarını, yayın biçimlerini, taksonomileri ve öne çıkan görselleri içerir.

Yayınla

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Yayınlama Ayarları

Yayınları seçili tarihlerde görünecek şekilde planlamak için Yayınla seçeneğini bulun . Bu, yayınınızı yayınlamak için kesin tarih ve saati seçmenize olanak tanır.

Ayrıca , bir çok yazar blogu için özellikle uygun olan, İncelenmeyi Beklemeyi tıklatarak yayını incelenmek üzere işaretleyebilirsiniz .

Görünürlük seçeneği başkaları tarafından içeriğin görüntülenmesini kontrol eder. Bu seçenek için varsayılan ayar Geneldir, yani tüm dünya gönderiyi görüntüleyebilir. Ancak, şifrenin korunmasınıveya özel seçeneğin etkinleştirilmesini sağlayarak, seçilen bir kaç kişiyle görüntülemeyi kısıtlayabilirsiniz .

Varsayılan olarak, en son yazılarınız sayfanın üstünde WordPress’te görünür. Ne olursa olsun, ilk zamanlayıcıları hedef alan, her zaman bu yeni bir yayın mı yoksa bu alanı mı işgal edersiniz? Görünürlük altındaki seçenekleri sıfırlayarak bunu yapabilirsiniz . Gönderi için Yapıştırmaseçeneğini etkinleştirin ve yapışkan seçeneği devre dışı bırakana kadar yayınlarınızın üstünde görünecek ve görünecektir.

Bir blog yazarı olarak, bir yayının, herkese açık görüntüleme için görünmeden önce kaç değişiklik yapılacağını öğreneceksiniz. Küçük bir hurda veya not olarak başlayabilir ve aralarında birçok sürümden geçen tam teşekküllü bir makaleye zamanla büyüyebilir. Herhangi bir versiyona erişmek istiyorsanız, herhangi bir nedenle, Post editöründe Revizyonlar bölümüne bakın . Hemen göremiyorsanız, Ekran Seçenekleri’nde ayarı etkinleştirin. Wp-config.php dosyasına küçük bir kod ekleyerek (aşağıya bakın), ayrıca post revizyonlarının sayısını da sınırlayabilirsiniz.

Biçim

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Yazı Biçimi

Yayınlama ayarlarından sonra, Format için bir bölüm görmelisiniz. Kullanmakta olduğunuz WordPress temasına bağlı olarak, birkaç veya daha fazla biçimlendirme biçimlendirme seçeneğiniz olabilir. Bu biçimler, yayınınızı farklı şekilde biçimlendirir.

  • Standart düz metin biçimidir
  • Bir kenara hizalar
  • Resim , Video , Galeri ve Ses formatları, yayınınızın üstündeki ilgili medyayı içerecek
  • Alıntı , gönderinizi doğrudan teklif olarak şekillendirecek
  • Bağlantı yayınları, bir gönderiyi yönlendirmek için giden bir bağlantı belirtmeniz için bir seçenek içerir (ör: XYZ’nin satışa sunulduğu bir bulanıklık yazarsanız, okuyucunuzu doğrudan satışa yönlendirmek için gönderinizi gönderin)
  • Durum mesajları, sosyal medyaya benzer durum güncellemesi olarak biçimlendirilmiştir
  • Sohbetler sohbet olarak görünür

Kullanmak istediğiniz formatı seçip içeriğinizi eklemeniz yeterlidir. Bazı tema geliştiricileri, formata dayalı yayınlara ekstra seçenekler ekleyecektir (ör. Alıntılar kalın renkler veya yazı tipleri için seçeneklere sahip olabilir ve videolar kaplamalar veya resim alternatifleri için fazladan seçeneklere sahip olabilir). Rehberimizde WordPress yayın formatları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Özellikli resim

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Öne Çıkan Resim

Bir gönderi oluşturduğunuzda, genellikle belirli bir resim için (tüm farklı yayın biçimleriyle bile) bir seçeneğe sahip olursunuz. Bu resim genellikle ana blog sayfanızda, yayınınız başka bir makalede ilgili bir yayın olarak görüntülendiğinde küçük resim olarak veya sayfa oluşturucunuzdaki blog modülleri için küçük resim olarak (Elementor’daki blog ızgaraları veya karuseller gibi) kullanılır. WPBaker Görsel Besteci).

Başlamak için “Öne çıkan resmi ayarla” bağlantısını tıklayın.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Öne Çıkan Resim Seç

Ardından, yeni bir görüntü yükleyin (bilgisayarınızı seçin veya resme sürükleyip bırakın) veya medya kitaplığınızda bulunan bir görüntü seçin. “Öne çıkan resmi ayarla” için mavi düğmeyi tıklayın ve ardından gönderinizi kaydedin.

Yeni resimler eklerken , ekran okuyucuları veya tarayıcılar tarafından kullanılacak  arama motorları ve Alt Metin için resmi tanımlamak için Başlık eklemek önemlidir . Bu SEO ve erişilebilirlik nedenleri içindir. Her ikisini de eklemeyi unutmayın, aynı açıklamayı kullanmak tamamen iyidir.

Kategoriler ve Etiketler

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Kategoriler ve Etiketler

İçeriği gruplamak için kategoriler ve etiketler (bazen toplu olarak “taksonomi” olarak adlandırılır) kullanılır. Bunlar, okuyucuların (ve arama motorlarının) web sitenize gitmesine ve ilgili içeriği bulmasına yardımcı olmak için kullanılır. İşte size yardımcı olacak hızlı bir bakış:

  • Kategoriler , blog yazılarınızın (veya personel, portföy vb. Diğer posta türleri) ana gruplandırmasıdır. Bu, içeriğin genel tanımları olmalıdır. Bir araba inceleme blog olsaydı bunlar çeşitli araba markaları (Jeep, Toyota, Ford, vb) olabilir.
  • Etiketler , çekirdek kategorisini oluşturan daha spesifik detaylardır. Bir araba blogu için bu, at gücü, hava yastıkları, renkler, yıl vb. Gibi teknik detaylar olabilir.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz , web sitenizde bunları geliştirmek (hatta otomatikleştirmek) için WordPress kategorileri ve etiketler ile eklentiler için kılavuzumuza göz atın.

Işçiliği içeriği

Blog yazarları, Yayın Editörüne oldukça fazla zaman harcıyor. Ve Editör’de işinizi düzene koymaya yardımcı olan bir dizi seçenek var. Görsel Düzenleyici’deki bu kullanışlı seçenekler yazarak içeriği daha kolay hale getirebilir,

WordPress Başlayanlar için Kolay İpuçları: Yayın Editörü

Distraksiyon Ücretsiz yazma : Aşağıdaki resimde ‘Metin’ altındaki hemen hemen geniş “X” benzeri düğmeye bakın. Üzerine tıklamak, yan panellerin ve başlıkların kaybolmasına neden olarak, size yazmanız için dağınık olmayan bir alan bırakıyor. Tekrar tıkladığınızda, orijinal ekran geri yüklenir.

Araç Çubuğu Değiştirme : “Mutfak Lavabosu” olarak da adlandırılan, Araç Çubuğunun üst satırındaki kare düğmedir. Tıklandığında, aşağıda ikinci bir seçenek satırı açılır.

Klavye kısayolları : Araç Çubuğunu kullanarak ikinci seçenek sırasını açtıktan sonra “ ”Sembolü. Tıklandığında bir açılır pencerede editöre yerleşik bir dizi kısayol görüntülenecektir . Örneğin Alt + Shift + 2 size
Başlık 2’yi verecektir . Ancak bu kısayolları kullanmaya başlamadan önce, kullanıcı profilinizde klavye kısayollarını etkinleştirmeniz gerekir. Kısayollar kullanıcı bazında etkindir.

Devamını Oku:  Yayın oluşturmaya yarayan bir diğer özellik de Read More’dır. Bu, metin ana sayfanızdaki küçük resminizle kullanılacak kısa bir alıntı olarak metninizin ilk bölümünü (ara vermeden önce) keser. Bir başlıktan daha fazla dikkat çekiyor ve sosyal medyada şık görünüyor. Yayın Düzenleyici’deki özelliğe bakın, imlecinizi alıntıların bitmesini istediğiniz yere yerleştirin ve ardından simgeye tıklayın. Ayrıca içeriğinizin “Metin” sekmesini tıklayarak ve bu HTML’yi ekleyerek kırmızı bir nokta daha ekleyebilirsiniz:

<! - daha ->

Bundan sonra, uzun bir gönderiyi birçok sayfaya ayırmak isterseniz, aşağıdaki kodu Metin Düzenleyicisine , sayfanın kırılmasını istediğiniz tam noktada ekleyin. Birden çok sayfaya ayırmak istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz (bu uzun / ayrıntılı listeler için iyidir ve daha fazla reklam göstermenize yardımcı olabilir).

<! - nextpage ->

Daha hızlı biçimlendirme için Markdown sözdizimi

Yazı yazarken HTML kullanmak için Metin Düzenleyicisine geçmeliyiz. Bununla birlikte, yayın oluştururken çoğu zaman Görsel Editör’de çalışmayı tercih ederiz. Markdown sözdizimi, Görsel Düzenleyici’den ayrılmadan bazı HTML formatlarını yapmamıza yardımcı olur.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Markdown

Markdown is simple markup language that converts plain text to HTML code. Special characters like asterisk, underscores and dashes are used, and this is automatically converted into HTML. Earlier versions of WordPress allowed the option of enabling Markdown Syntax under Settings > Writing. But with WordPress 4.3, similar functions are included in the Visual Editor. The syntax functionality is limited in WordPress, and for full Markdown support you’ll need a plugin such as Jetpack or WP Markdown.

Linking

Bazı metinleri duraklatıp bağladığımız zaman yazı akışı çoğunlukla bozulur. Daha önce, bağlantı kurulacak metni vurgulamak zorunda kaldık, Link simgesini tıklayarak bir pop-up açın ve URL’yi yapıştırın. WordPress’in daha yeni sürümleri satır içi bağlantıyı destekler . Blogunuzdaki etkileşimi artırmak için bağlantılar oluşturmanın birçok yolu vardır , ancak başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Satır içi Linkler

Bağlanacak metni vurguladıktan sonra, Bağlantı simgesini tıklayın ve URL’yi açılan küçük kutuya yapıştırın. Vurgulanan metin otomatik olarak bağlanır ve sadece gerekli bağlantının URL’sini kopyalamak için Visual Editor’den çıkmanız gerekir.

Ayrıca, Bağlantı eklerken Dişli simgesini tıklayıp “Bağlantıyı yeni bir sekmede aç” kutusunu işaretlemenizi öneririz. Bu şekilde, okuyucular sayfanıza bir bağlantıyı tıkladıklarında hemen çıkmazlar.

Gömülü kodları kopyalamaya gerek kalmadan URL’leri gömülü videolara ve tweet’lere doğrudan yapıştırabilirsiniz . WordPress, içeriğin nereden alınabileceği bir dizi web sitesini tanır .

Dahili bağlantılar , bir ziyaretçiyi sitenizde daha uzun süre kalmasını ve hemen çıkma oranını azaltmasını teşvik eder. İçeriği için sitenizde arama yapmak Bağlantıyı Düzenle düğmesiyle daha kolaydır .

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: İç Bağlantılar

Hızlı Düzenlemeler

Bir taslakta hızlı düzenlemeler yapmak için , web sitenizin Tüm Gönderiler sayfasındaki her gönderinin altında görünen Hızlı Düzenleme seçeneğini açın . Buradan başlık, sümük, kategori, yazar için değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca, görüntüleme, şifre korumasını kısıtlayabilir veya buradan yapıştırabilirsiniz.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Hızlı Düzenleme

Yorumları Kapat – Popüler bir blog olmanın çevresi, Yorum bölümünüzün aşırı yüklenebileceğidir. Her gönderi temelinde yorumları kapatmak isterseniz, Hızlı Düzenleme altında bunu yapabilirsiniz. Alternatif olarak, yorumları Ayarlar> Tartışmalar’a giderek kapatabilirsiniz .

Ekran Seçenekleri

On the top right of every screen on your WordPress website, you’ll see the Screen optionsbutton. This feature helps to customize the dashboard and every other screen to suit your own working style. It allows you to control what options and elements should appear on each screen.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Ekran Seçenekleri

If you’ve installed a new plugin or theme to add advanced features to your posts (like reviews, custom image settings, etc) but you aren’t seeing them in your editor, chances are you simply need to go to your Screen Options to enable them.

Note: If you want to use the distraction free writing option we mentioned in the Crafting Content section of this post, then you’ll definitely want to visit the screen options to enable this additional setting.

If you like to dig into WordPress a little more, click on the Help button which appears at the top right corner on every screen. The dropdown menu that opens explains the chief aspects of each screen. Not only that, each dropdown menu item is linked to the official WordPress documentation.

Press This

Press This is a handy tool for writers which used to be a part of WordPress core but has since been broken out into it’s own plugin (I know, I know – we said we were only going to cover built-in features, but since this one was recently removed we thought we’d still include it). It lets you “grab bits of the web and create new posts with ease” while reading on the net. It’s essentially a browser extension that you need to install. And whenever you find something interesting, you can share it on your WordPress site.

THis WordPress Bookmarking Eklentisi'ne basın

To add it back simply go to Plugins > Add New then search for “Press This” and click to Install/Activate. When you see something you like on the web, click on the Press This in your browser and paste it in the popup that opens. Edit it and save, or publish directly.

Create Media Playlists

Just as you would create a gallery using images in your media library, you can create audio / video playlists using media files available in your media library. These playlists can then be embedded in your posts.

WordPress Başlayanlar için Kolay İpuçları: Medya Listeleri 1

First upload your media files Media > Upload New Media.  Then click Add Media > Create Audio Playlist  and select the audio files from the Media Library and click “Create New Playlist.” This will allow you to edit the playlist settings to show artist name, images and to show the tracklist. Next, click on “Insert Audio Playlist” and you can see the audio playlist in your post.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Medya Listeleri 2

Similarly, you can create a video playlist.

Logout Everywhere

Your WordPress site can be accessed from anywhere and from multiple devices. It may often happen that you forget to logout of your site after working on it. If you remember that when you’re away from your device, you can access your site from any other device and logout.

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Her Yerde Oturum Açma

You can enable this security enhancing feature under Profile > Account Management > Sessions.

WordPress Permalinks

The default URLs in WordPress are unwieldy and not good for SEO too. Luckily, there’s an option to change the default URL at Settings > Permalinks.

WordPress Başlayanlar için Kolay İpuçları: Permalinks

You can choose from 4 standard options or use custom URLs. But you should know that using the post name in the URL may count for organic ranking (boosting your SEO).

Learn more on how to improve WordPress permalinks as well as how they can impact your site’s performance. Also, it’s important to note that once you’ve selected a permalink format and added content you can’t simply switch your permalink settings with a bit of work. If you already have content on your website please see our guide on safely changing permalinks before your edit your settings.

Reading Settings

WordPress Başlayanlar İçin Kolay İpuçları: Okuma Ayarları

After updating your permalink settings, you should also check your Reading settings for your homepage, feed options and search engine visibility.

Homepage displays: This setting will depend on the WordPress theme and plugins you are using. Most blogging themes will simply use “Latest posts” as the homepage, but if you theme includes custom pages or page templates you may have the option to create a custom homepage. In that case, select your home page as the Homepage and if you have another custom page for your blog select it as the Post Page (or leave this one blank).

Blog pages show / Syndication feeds show: Set the number of posts you want to display on your blog posts page (unless you’ve created a custom one with a page builder or your theme) and the number of posts you want shown in your RSS feed.

Search Engine Visibility: Make sure this box is NOT checked. You want Google, Bing, Yahoo, etc to find your website, crawl and index it. The only time this box should ever be check is when your website is in a staging or “coming soon” mode before you launch your site. Once your website is live, the box should always be unchecked.

Small Bits of Code to Add Features

Enjoy greater convenience by using small bits of code to add some minor features that can save you time. Since these are code snippets, we do recommend you only use them if you are comfortable with basic coding and that you backup WordPress before you make any edits to core files.

Otomatik Kaydetme Aralığını Ayarla : Bağlantınız veya başka bir nedenden ötürü en son işinizin kaybını önlemek için, otomatik olarak daha sık kaydetmek isteyebilirsiniz. Bu kod, otomatik kayıtlarınızın sıklığını ayarlamanıza yardımcı olacaktır, sadece aşağıdakileri eklemek için wp-config.php dosyanızı açın .

define ('AUTOSAVE_INTERVAL', 240);

Veritabanı Bakımı :  Wp-config.php dosyasını açtığınızda, veritabanınızı küçük bit kodlarıyla uygulanabilecek şekilde optimize etmenize yardımcı olacak iki küçük işlev vardır. Biri belirli bir gün sonra düzenli olarak çöp boşaltmaktır (30’u herhangi bir aralığa dönüştürün veya tamamen durmak istiyorsanız false değerini girin ).

define ('EMPTY_TRASH_DAYS', 30);

Ve diğeri, daha önceki sürümlerin silineceği, kaydedilebilecek bir gönderiye revizyon sayısını sınırlamak için.

define ('WP_POST_REVISIONS', 3);

Diğer WordPress Özellikleri

Medya Düzenleme : Varsayılan medya boyutunu ayarlayın, böylece görüntüler WordPress tarafından ihtiyaç duyduğunuz boyutta otomatik olarak kaydedilir. Ayarlar> Medya> Medya Ekle> Resmi Düzenle . Dönen, kırpılan, saygısız, ölçeklendiren – WordPress Image Editor’da bazı temel görüntü düzenleme işlemleri gerçekleşebilir .

Varsayılan Kategori : Tüm gönderilerinizde görünen ‘ Kategorize Edilmemiş ‘ varsayılanı değiştirin . Git Mesajlar> Kategoriler ve yeni bir varsayılan kategori seçin. Bu, Google’ın “diğer” in üzerine yazdığınız bir konu olduğunu düşünmesini istemediğinizden SEO için yararlıdır. Nişinize özgü bir şey seçin.

Favicon : Bir favicon nedir? Eh, sadece bir favicon koymak, tarayıcı sekmelerinde görüntülenen ve cihazlarda (hatta cep) yer imleri için kullanılan küçük bir görüntüdür. Okuyucuların bir bakışta açık sekmeleri veya kayıtlı bağlantıları tanımlamasına yardımcı olur. Bir site tanımlayabileceğiniz adres çubuğunda bulunan küçük sembol. Görünüm> Özelleştirici> Site kimliği ve site simgesi veya favicon olarak hizmet etmek için medya kitaplığınızdan bir görüntü seçin.

Ve bu kadar

WordPress’in içinde çalışmak için son derece kolay hale getiren seçenekler listem.

Aynı işlevler için yerleşik araçları incelemeden önce web sitelerimizi eklentilerle yüklememize gerek yok. Daha fazla eklenti eklemek yararlı olabilir, ancak mevcut WordPress yüklemenizde zaten bir seçenek var ise neden denemeyin?

Sadece WordPress ekranınızda gezin ve tüm menü öğelerini ve simgeleri birer birer araştırın. Muhtemelen kaçırdığım çok daha fazlasını bulacaksınız. Faydalı bir şeyin üzerine düşerseniz, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, böylece listeye ekleyebiliriz!

Bu yazıyı paylaş

Startup WordPress
Admin

WordPress hakkında bildiklerimizi yazıyoruz.